TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 208M712-19B06
208M712-19B06 picture photo
Mfg. Part Number
208M712-19B06
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C OLIVE
Datasheet Download
208M712-19B06.pdf
Availability of 208M712-19B06
QUANTITY
208M712-19B06 Order Process
Ship out your order
Specifications of 208M712-19B06
Internal Part NumberEIS-208M712-19B06
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Series208M7
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside0.964" (24.50mm)
Shell Size - Insert13, C
Thread SizeM18x1
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesTermination Ring
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes-
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)208M712-19B06
208M712-19B06 Details Description
Related parts for 208M712-19B06
CONN HEADER 140POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 1.6A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 21POS .156 30AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
LIMIT SWITCH 1NC 1NO SPDT 120V datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER ADH datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL datasheet.pdf