TE Connectivity AMP Connectors 208M924-62J20
208M924-62J20 picture photo
Mfg. Part Number
208M924-62J20
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25 J M37
Datasheet Download
208M924-62J20.pdf
Availability of 208M924-62J20
QUANTITY
208M924-62J20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 208M924-62J20
Internal Part NumberEIS-208M924-62J20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Series208M9
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.713" (43.50mm)
Shell Size - Insert25, J
Thread SizeM37x1
Cable Exit90°
MaterialStainless Steel
PlatingPassivated
ShieldingShielded
Color-
FeaturesTermination Ring
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes-
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)208M924-62J20
Related Links208M92, 208M924-62J20 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
208M924-62J20 Details Description
Related parts for 208M924-62J20
IC REG LDO 8V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL LM21212-1 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf