Stackpole Electronics Inc. RSMF2JT2K70
RSMF2JT2K70 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2JT2K70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 2.7K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF2JT2K70.pdf
Availability of RSMF2JT2K70
QUANTITY
RSMF2JT2K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2JT2K70
Internal Part NumberEIS-RSMF2JT2K70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2JT2K70
Related LinksRSMF2, RSMF2JT2K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2JT2K70 Details Description
Related parts for RSMF2JT2K70
MODULE RABBITCORE RCM3610 datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 100POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 19.3A TO263 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO263-3 datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/.094 CLIP TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 15A 125V datasheet.pdf