Sensata Technologies/Airpax 209-2-1-53F-2-8-30-H
209-2-1-53F-2-8-30-H picture photo
Mfg. Part Number
209-2-1-53F-2-8-30-H
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 125VDC
Datasheet Download
209-2-1-53F-2-8-30-H.pdf
Availability of 209-2-1-53F-2-8-30-H
QUANTITY
209-2-1-53F-2-8-30-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 209-2-1-53F-2-8-30-H
Internal Part NumberEIS-209-2-1-53F-2-8-30-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series209
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating30A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC125V
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeDIN Rail
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)209-2-1-53F-2-8-30-H
Related Links209-2-1-53, 209-2-1-53F-2-8-30-H Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
209-2-1-53F-2-8-30-H Details Description
Related parts for 209-2-1-53F-2-8-30-H
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SPLICE PARA 1900-6755CMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 51.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf