Vishay Semiconductor/Diodes Division 20CJQ060
20CJQ060 picture photo
Mfg. Part Number
20CJQ060
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V SOT223
Datasheet Download
20CJQ060.pdf
Availability of 20CJQ060
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
20CJQ060 Order Process
Ship out your order
Specifications of 20CJQ060
Internal Part NumberEIS-20CJQ060
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If590mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 60V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20CJQ060
Related Links20CJ, 20CJQ060 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
20CJQ060 Details Description
Related parts for 20CJQ060
RES SMD 82.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 10A D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf