Vishay Semiconductor/Diodes Division 20CJQ100TR
20CJQ100TR picture photo
Mfg. Part Number
20CJQ100TR
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V SOT223
Datasheet Download
20CJQ100TR.pdf
Availability of 20CJQ100TR
QUANTITY
20CJQ100TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 20CJQ100TR
Internal Part NumberEIS-20CJQ100TR
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If790mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20CJQ100TR
Related Links20CJQ, 20CJQ100TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
20CJQ100TR Details Description
Related parts for 20CJQ100TR
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SOT666 datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2C013FL-5,2C1-2 datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2A 63 MOHM SMD datasheet.pdf