Portescap 20DAM10D2U-K
20DAM10D2U-K picture photo
Mfg. Part Number
20DAM10D2U-K
Manufacturer
Product Category
Stepper Motors
Brief Description
MOTOR LINEAR ACT 12VDC UNIPOLAR
Datasheet Download
20DAM10D2U-K.pdf
Availability of 20DAM10D2U-K
QUANTITY
20DAM10D2U-K Order Process
Ship out your order
Specifications of 20DAM10D2U-K
Internal Part NumberEIS-20DAM10D2U-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesStepper Fundamentals
Featured Product20DAM Series Digital Linear Actuators
Standard Package100
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyStepper Motors
Series20DAM-K
TypeLinear Actuator
Coil TypeUnipolar
Voltage - Rated12VDC
Steps per Revolution24
Step Angle15°
Torque - Holding (oz-in / mNm)-
Diameter - Body0.807" (20.50mm)
Diameter - Shaft0.138" (3.51mm)
Length - Shaft and Bearing1.40" (35.60mm)
Mounting Hole Spacing1.03" (26.19mm)
Length - Lead Wire12.00" (304.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20DAM10D2U-K
Related Links20DAM1, 20DAM10D2U-K Datasheet, Portescap Distributor
20DAM10D2U-K Details Description
Related parts for 20DAM10D2U-K
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.5 OHM 10% 20W datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 6SO datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 16POS .35M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.65A 130 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 7.7 NF 20% 2000VDC datasheet.pdf