Littelfuse 20E1CL8.25
20E1CL8.25 picture photo
Mfg. Part Number
20E1CL8.25
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V E-RATED 20E 8.25KV BOLT
Datasheet Download
20E1CL8.25.pdf
Availability of 20E1CL8.25
QUANTITY
20E1CL8.25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 20E1CL8.25
Internal Part NumberEIS-20E1CL8.25
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesE-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated8250VAC (8.25kV)
Current20A
Package / CaseBolt Mount
Size / Dimension16.130" L x 3.000" W x 4.310" H (409.70mm x 76.20mm x 109.47mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20E1CL8.25
Related Links20E1C, 20E1CL8.25 Datasheet, Littelfuse Distributor
20E1CL8.25 Details Description
Related parts for 20E1CL8.25
IC EEPROM 64KBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
KIT PROBE/MULTI-STACK BANA LEAD datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 82 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
IC MICROPWR COMP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC USB/AC BATT CHRGR W/PPM 20QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP 6.8MF -20% +80% 15V SMD datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf