Vishay Semiconductor/Diodes Division 20ETF02S
20ETF02S picture photo
Mfg. Part Number
20ETF02S
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 20A D2PAK
Datasheet Download
20ETF02S.pdf
Availability of 20ETF02S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
20ETF02S Order Process
Ship out your order
Specifications of 20ETF02S
Internal Part NumberEIS-20ETF02S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsSMD-220 Circuit
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)160ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20ETF02S
Related Links20ET, 20ETF02S Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
20ETF02S Details Description
Related parts for 20ETF02S
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 2A 213 MOHM TH datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 90POS .050" datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSIMP 140MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMX25413740 datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 200K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FEM PANEL #20 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 37 F 36" RBW FLAOT datasheet.pdf