Bel Fuse Inc. 20IMX35D15D15-8
20IMX35D15D15-8 picture photo
Mfg. Part Number
20IMX35D15D15-8
Brief Description
DC/DC CONVERT QUAD 15V 0.55A
Datasheet Download
20IMX35D15D15-8.pdf
Availability of 20IMX35D15D15-8
QUANTITY
20IMX35D15D15-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 20IMX35D15D15-8
Internal Part NumberEIS-20IMX35D15D15-8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher IMX35
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs4
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 215V
Voltage - Output 315V
Current - Output (Max)550mA, 550mA, 550mA
Power (Watts) - Manufacture Series35W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case19-DIP Module
Size / Dimension3.00" L x 2.50" W x 0.41" H (76.2mm x 63.5mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20IMX35D15D15-8
Related Links20IMX35, 20IMX35D15D15-8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
20IMX35D15D15-8 Details Description
Related parts for 20IMX35D15D15-8
IC OPAMP VID DIFF SGL 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN STACKER 36POS 0.100" T/H datasheet.pdf
IC TRANS RF PWR LDMOST PWRSO-10 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf