Bel Fuse Inc. 20IMX4-12-8
20IMX4-12-8 picture photo
Mfg. Part Number
20IMX4-12-8
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 12V 0.34A
Datasheet Download
20IMX4-12-8.pdf
Availability of 20IMX4-12-8
QUANTITY
20IMX4-12-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 20IMX4-12-8
Internal Part NumberEIS-20IMX4-12-8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher IMX4
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)8.4V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)340mA
Power (Watts) - Manufacture Series4W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module
Size / Dimension1.30" L x 0.79" W x 0.34" H (33.02mm x 20.07mm x 8.64mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max4W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20IMX4-12-8
Related Links20IMX, 20IMX4-12-8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
20IMX4-12-8 Details Description
Related parts for 20IMX4-12-8
SURGE SUPPR 15A 2OUT DIRECT PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CON SHARP 1.4MM POWER PLUS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A TO263-7 datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
MBXLE R/A RCPT 8HDP+20S+5LP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf