Littelfuse 20KPA132C
20KPA132C picture photo
Mfg. Part Number
20KPA132C
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 132VWM 223.65VC AXIAL
Datasheet Download
20KPA132C.pdf
Availability of 20KPA132C
QUANTITY
20KPA132C Order Process
Ship out your order
Specifications of 20KPA132C
Internal Part NumberEIS-20KPA132C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series20KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)132V
Voltage - Breakdown (Min)139.29V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp223.65V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)94.8A
Power - Peak Pulse20000W (20kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20KPA132C
Related Links20KP, 20KPA132C Datasheet, Littelfuse Distributor
20KPA132C Details Description
Related parts for 20KPA132C
OSC XO 14.7456MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC DAC LP +5V V-OUT 12BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 6POS OR datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2530 19MM WHT datasheet.pdf
FUSE 50A 1500V 1 XL PV datasheet.pdf