Littelfuse 20KPA160C-B
20KPA160C-B picture photo
Mfg. Part Number
20KPA160C-B
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 270.9VC P600
Datasheet Download
20KPA160C-B.pdf
Availability of 20KPA160C-B
QUANTITY
20KPA160C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 20KPA160C-B
Internal Part NumberEIS-20KPA160C-B
Standard Package100
Series20KPA
PackagingBulk
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)169.87V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp270.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)78.3A
Power - Peak Pulse20000W (20kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20KPA160C-B
Related Links20KPA, 20KPA160C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
20KPA160C-B Details Description
Related parts for 20KPA160C-B
BRAID NO-CLEAN GOLD .050"X5' datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT US8 datasheet.pdf
SW CAP .614" BEZEL M2100 WHITE datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
THRM CND HEAT SPRD 500MMX50MX.10 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf