Littelfuse 20KPA204CA
20KPA204CA picture photo
Mfg. Part Number
20KPA204CA
Brief Description
TVS DIODE 204VWM 329VC AXIAL
Datasheet Download
20KPA204CA.pdf
Availability of 20KPA204CA
QUANTITY
20KPA204CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 20KPA204CA
Internal Part NumberEIS-20KPA204CA
Standard Package800
Series20KPA
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)204V
Voltage - Breakdown (Min)227.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp329V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)61.4A
Power - Peak Pulse20000W (20kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20KPA204CA
Related Links20KPA, 20KPA204CA Datasheet, Littelfuse Distributor
20KPA204CA Details Description
Related parts for 20KPA204CA
VARISTOR 8V 30A 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 96POS PCB GOLD datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 28SSOP datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16SOIC datasheet.pdf
RES 75 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 264K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 29.1K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf