Littelfuse 20KPA30-B
20KPA30-B picture photo
Mfg. Part Number
20KPA30-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 54.08VC P600
Datasheet Download
20KPA30-B.pdf
Availability of 20KPA30-B
QUANTITY
20KPA30-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 20KPA30-B
Internal Part NumberEIS-20KPA30-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series20KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)31.67V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp54.08V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)392.2A
Power - Peak Pulse20000W (20kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20KPA30-B
Related Links20KP, 20KPA30-B Datasheet, Littelfuse Distributor
20KPA30-B Details Description
Related parts for 20KPA30-B
CONN PLUG HOUSING 12POS 2MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 16K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 3.922A 130 MOHM datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SAR 1MSPS 8-TDFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 50W DO5 datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D SUB -REAR RELEASE CONTACTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 560VDC RADIAL datasheet.pdf