Littelfuse 20KPA44C-B
20KPA44C-B picture photo
Mfg. Part Number
20KPA44C-B
Brief Description
TVS DIODE 44VWM 76.34VC P600
Datasheet Download
20KPA44C-B.pdf
Availability of 20KPA44C-B
QUANTITY
20KPA44C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 20KPA44C-B
Internal Part NumberEIS-20KPA44C-B
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)44V
Voltage - Breakdown (Min)46.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp76.34V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)277.9A
Power - Peak Pulse20000W (20kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20KPA44C-B
Related Links20KPA, 20KPA44C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
20KPA44C-B Details Description
Related parts for 20KPA44C-B
JUMPER-H1501TR/A3049S/H1501TR 6" datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 149A datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 2.52"LX2.28"W datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 558V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.175W 0.1% AXIAL datasheet.pdf