Littelfuse 20KPA56A
20KPA56A picture photo
Mfg. Part Number
20KPA56A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 56VWM 92.6VC AXIAL
Datasheet Download
20KPA56A.pdf
Availability of 20KPA56A
QUANTITY
20KPA56A Order Process
Ship out your order
Specifications of 20KPA56A
Internal Part NumberEIS-20KPA56A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series20KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)56V
Voltage - Breakdown (Min)62.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp92.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)218.1A
Power - Peak Pulse20000W (20kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20KPA56A
Related Links20KP, 20KPA56A Datasheet, Littelfuse Distributor
20KPA56A Details Description
Related parts for 20KPA56A
IC SUPERVISOR ACTIVE LOW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RESISTOR 10 OHM 200W 5% WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 2.78K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 1A 120VAC datasheet.pdf
DSUB CRIMP 15 SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
DIODE FAST REC 150V 1A DO214AC datasheet.pdf