Littelfuse 20KPA80A-B
20KPA80A-B picture photo
Mfg. Part Number
20KPA80A-B
Brief Description
TVS DIODE 80VWM 130VC P600
Datasheet Download
20KPA80A-B.pdf
Availability of 20KPA80A-B
QUANTITY
20KPA80A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 20KPA80A-B
Internal Part NumberEIS-20KPA80A-B
Standard Package100
Series20KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)80V
Voltage - Breakdown (Min)89.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp130V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)155.4A
Power - Peak Pulse20000W (20kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20KPA80A-B
Related Links20KPA, 20KPA80A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
20KPA80A-B Details Description
Related parts for 20KPA80A-B
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 2.1UH 22.4A 3.4 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
CABLE 30COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 150W datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf