JST Sales America Inc. 20P5.0-JMCS-G-TF(N)
20P5.0-JMCS-G-TF(N) picture photo
Mfg. Part Number
20P5.0-JMCS-G-TF(N)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 20POS 5MM STACK HGHT
Datasheet Download
20P5.0-JMCS-G-TF(N).pdf
Availability of 20P5.0-JMCS-G-TF(N)
QUANTITY
20P5.0-JMCS-G-TF(N) Order Process
Ship out your order
Specifications of 20P5.0-JMCS-G-TF(N)
Internal Part NumberEIS-20P5.0-JMCS-G-TF(N)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesJMC
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20P5.0-JMCS-G-TF(N)
Related Links20P5.0-JM, 20P5.0-JMCS-G-TF(N) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
20P5.0-JMCS-G-TF(N) Details Description
Related parts for 20P5.0-JMCS-G-TF(N)
IC PLD 10MC 12NS 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECPT 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR HS 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
CORD 4 POS FEMALE 4M 22 AWG datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 8SIP datasheet.pdf