Panasonic Electronic Components 20SEP100M+TSS
20SEP100M+TSS picture photo
Mfg. Part Number
20SEP100M+TSS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 20V T/H
Datasheet Download
20SEP100M+TSS.pdf
Availability of 20SEP100M+TSS
QUANTITY
20SEP100M+TSS Order Process
Ship out your order
Specifications of 20SEP100M+TSS
Internal Part NumberEIS-20SEP100M+TSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SEP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.32A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20SEP100M+TSS
Related Links20SEP1, 20SEP100M+TSS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
20SEP100M+TSS Details Description
Related parts for 20SEP100M+TSS
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM10H/AE10G/HDM10H datasheet.pdf
70232-148 METRAL HDR 4RX1M STR P datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CONTROLLER SOT23-6 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC 30W 100V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 50-160V 352W datasheet.pdf