Panasonic Electronic Components 20SVPF120M
20SVPF120M picture photo
Mfg. Part Number
20SVPF120M
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 120UF 20% 20V SMD
Datasheet Download
20SVPF120M.pdf
Availability of 20SVPF120M
QUANTITY
20SVPF120M Order Process
Ship out your order
Specifications of 20SVPF120M
Internal Part NumberEIS-20SVPF120M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVPF
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20SVPF120M
Related Links20SVP, 20SVPF120M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
20SVPF120M Details Description
Related parts for 20SVPF120M
ICL 2.5 OHM 20% 15A 22MM datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 20X2 WHT BLU datasheet.pdf
RES SMD 1.3KOHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH PB MOM FLUSH ROUND YELLOW datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 8-SOIC datasheet.pdf
RES 182 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 2.4V SSOT-2 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf