Aries Electronics, Inc. 21-0513-11H
21-0513-11H picture photo
Mfg. Part Number
21-0513-11H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 21POS GOLD
Datasheet Download
21-0513-11H.pdf
Availability of 21-0513-11H
QUANTITY
21-0513-11H Order Process
Ship out your order
Specifications of 21-0513-11H
Internal Part NumberEIS-21-0513-11H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series0513
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)21 (1 x 21)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)21-0513-11H
Related Links21-05, 21-0513-11H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
21-0513-11H Details Description
Related parts for 21-0513-11H
IC ADC 10-BIT 60MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 81.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
PAC-MICR-SD15-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf