Aries Electronics, Inc. 21-0518-10H
21-0518-10H picture photo
Mfg. Part Number
21-0518-10H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 21POS GOLD
Datasheet Download
21-0518-10H.pdf
Availability of 21-0518-10H
QUANTITY
21-0518-10H Order Process
Ship out your order
Specifications of 21-0518-10H
Internal Part NumberEIS-21-0518-10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)21 (1 x 21)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)21-0518-10H
Related Links21-05, 21-0518-10H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
21-0518-10H Details Description
Related parts for 21-0518-10H
END BRACKET GRAY datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/A3047A/X 12" datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONNECTOR - PRESSFIT datasheet.pdf
RACEWAY BASE W/DIVIDER 10' datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2A 52 MOHM SMD datasheet.pdf