CTS Electronic Components 210-10LPSTD
210-10LPSTD picture photo
Mfg. Part Number
210-10LPSTD
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH SPST 10 SEC STRAIGHT TERM
Datasheet Download
210-10LPSTD.pdf
Availability of 210-10LPSTD
QUANTITY
210-10LPSTD Order Process
Ship out your order
Specifications of 210-10LPSTD
Internal Part NumberEIS-210-10LPSTD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series210
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating20VDC
Actuator TypeSlide (Standard)
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Height Above Board0.180" (4.57mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesEpoxy Sealed Terminals, Tape Seal
Body Material-
Length1.058" (26.87mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life1,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)210-10LPSTD
Related Links210-1, 210-10LPSTD Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
210-10LPSTD Details Description
Related parts for 210-10LPSTD
CAP PUSHBUTTON SQUARE BLACK datasheet.pdf
IC MUX DISPLAYPORT/PCIE 56TQFN datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 95 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0508 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 23.4K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 155MA 430 MOHM datasheet.pdf