CTS Electronic Components 210-10MSTFD
210-10MSTFD picture photo
Mfg. Part Number
210-10MSTFD
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH RAISED ACTUATOR 10 SEC
Datasheet Download
210-10MSTFD.pdf
Availability of 210-10MSTFD
QUANTITY
210-10MSTFD Order Process
Ship out your order
Specifications of 210-10MSTFD
Internal Part NumberEIS-210-10MSTFD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series210
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating20VDC
Actuator TypeSlide (Standard)
Actuator LevelRaised
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Height Above Board0.190" (4.83mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesEpoxy Sealed Terminals, Tape Seal
Body Material-
Length1.058" (26.87mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life1,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)210-10MSTFD
Related Links210-1, 210-10MSTFD Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
210-10MSTFD Details Description
Related parts for 210-10MSTFD
IC AMP AUDIO 1.1W MONO AB 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V S2H 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
ACB 00 28 SHL T00 (A232) datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf