TDK Corporation C1608NP01H221J080AA
C1608NP01H221J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP01H221J080AA
Brief Description
CAP CER 220PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP01H221J080AA.pdf
Availability of C1608NP01H221J080AA
QUANTITY
C1608NP01H221J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP01H221J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP01H221J080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP01H221J080AA
Related LinksC1608NP01, C1608NP01H221J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP01H221J080AA Details Description
Related parts for C1608NP01H221J080AA
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K FLASH 32-SDIP datasheet.pdf
Crystal 44.0000MHz 20ppm 18pF 35 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HV BCM BUS CONVERTER EVAL BOARD datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
PROTECTIVE CAP datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO-219AB datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf