Bourns Inc. 2100LL-8R2-H-RC
2100LL-8R2-H-RC picture photo
Mfg. Part Number
2100LL-8R2-H-RC
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 11.7A 5 MOHM TH
Datasheet Download
2100LL-8R2-H-RC.pdf
Availability of 2100LL-8R2-H-RC
QUANTITY
2100LL-8R2-H-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2100LL-8R2-H-RC
Internal Part NumberEIS-2100LL-8R2-H-RC
Standard Package144
Material - CoreSendust
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating11.7A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.860" Dia (21.84mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2100LL-8R2-H-RC
Related Links2100LL-, 2100LL-8R2-H-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2100LL-8R2-H-RC Details Description
Related parts for 2100LL-8R2-H-RC
CONN HEADER .100 DUAL R/A 68POS datasheet.pdf
RES SMD 37.4OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 110 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 1POS TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 10POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V CH 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf