API Delevan 2150R-07H
2150R-07H picture photo
Mfg. Part Number
2150R-07H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 915MA 370 MOHM
Datasheet Download
2150R-07H.pdf
Availability of 2150R-07H
QUANTITY
2150R-07H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2150R-07H
Internal Part NumberEIS-2150R-07H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2150R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance1.8µH
Tolerance±3%
Current Rating915mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)370 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant150MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.220" Dia x 0.560" L (5.59mm x 14.22mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2150R-07H
Related Links2150, 2150R-07H Datasheet, API Delevan Distributor
2150R-07H Details Description
Related parts for 2150R-07H
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 7/8" datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 R/A datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 12 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 96POS datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A datasheet.pdf