NorComp 2163-17-02-P2
2163-17-02-P2 picture photo
Mfg. Part Number
2163-17-02-P2
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 17POS
Datasheet Download
2163-17-02-P2.pdf
Availability of 2163-17-02-P2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2163-17-02-P2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2163-17-02-P2
Internal Part NumberEIS-2163-17-02-P2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2163
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions17
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.152" (3.86mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2163-17-02-P2
Related Links2163-1, 2163-17-02-P2 Datasheet, NorComp Distributor
2163-17-02-P2 Details Description
Related parts for 2163-17-02-P2
KEY FOB ABS BLK 2.53"L X 1.73"W datasheet.pdf
CABLE D-SUB - HFU25H/AE25M/X datasheet.pdf
ENCODER 9MM SQ VERT 16PPR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN FIBER FC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf