NorComp 2163-31-01-P2
2163-31-01-P2 picture photo
Mfg. Part Number
2163-31-01-P2
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 31POS
Datasheet Download
2163-31-01-P2.pdf
Availability of 2163-31-01-P2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2163-31-01-P2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2163-31-01-P2
Internal Part NumberEIS-2163-31-01-P2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2163
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.152" (3.86mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2163-31-01-P2
Related Links2163-3, 2163-31-01-P2 Datasheet, NorComp Distributor
2163-31-01-P2 Details Description
Related parts for 2163-31-01-P2
IC BATT CHRGR/SELECTR DUAL36SSOP datasheet.pdf
RES SMD 82.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HOLDER W/OUT LED 2PLACE 3MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
DSUB PIN COAX SOD STR 50O G datasheet.pdf
ICL 5 OHM 15% 12A datasheet.pdf