NorComp 2164-66-01-P2
2164-66-01-P2 picture photo
Mfg. Part Number
2164-66-01-P2
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 66POS
Datasheet Download
2164-66-01-P2.pdf
Availability of 2164-66-01-P2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2164-66-01-P2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2164-66-01-P2
Internal Part NumberEIS-2164-66-01-P2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2164
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions66
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.152" (3.86mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2164-66-01-P2
Related Links2164-6, 2164-66-01-P2 Datasheet, NorComp Distributor
2164-66-01-P2 Details Description
Related parts for 2164-66-01-P2
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf