Sensata Technologies/Airpax 219-3-1-62F-5-8-20
219-3-1-62F-5-8-20 picture photo
Mfg. Part Number
219-3-1-62F-5-8-20
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 277/480VAC
Datasheet Download
219-3-1-62F-5-8-20.pdf
Availability of 219-3-1-62F-5-8-20
QUANTITY
219-3-1-62F-5-8-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 219-3-1-62F-5-8-20
Internal Part NumberEIS-219-3-1-62F-5-8-20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series219
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating20A
Voltage Rating - AC480V
Voltage Rating - DC-
Number of Poles3
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeDIN Rail
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)219-3-1-62F-5-8-20
Related Links219-3-1-6, 219-3-1-62F-5-8-20 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
219-3-1-62F-5-8-20 Details Description
Related parts for 219-3-1-62F-5-8-20
VARISTOR 16.94V 800A 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 720MA 1 OHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT P-FIT 6-PWR HOT PLUG datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN CIRC INSERT 5POS PIN datasheet.pdf
ASSY DIN41612 R/2 FML 32P PL2AU datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf