Visual Communications Company, LLC 2191LX1-12V
2191LX1-12V picture photo
Mfg. Part Number
2191LX1-12V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED IND LGT 12V RED W/BLK BEZEL
Datasheet Download
2191LX1-12V.pdf
Availability of 2191LX1-12V
QUANTITY
2191LX1-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2191LX1-12V
Internal Part NumberEIS-2191LX1-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPanel Mount Indicators 03/Dec/2013
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series2191L
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens Color-
Lens Transparency-
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleWire Leads - 4.6" (116.84mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2191LX1-12V
Related Links2191L, 2191LX1-12V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
2191LX1-12V Details Description
Related parts for 2191LX1-12V
CAP FILM 470PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 1A TO-220 datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS DBL LOCK LGT GRAY datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" SNGL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 490MA 1.3 OHM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.3A SOT25 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOP datasheet.pdf