Visual Communications Company, LLC 2191QL1-12V
2191QL1-12V picture photo
Mfg. Part Number
2191QL1-12V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED IND LIGHT 12V RED
Datasheet Download
2191QL1-12V.pdf
Availability of 2191QL1-12V
QUANTITY
2191QL1-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2191QL1-12V
Internal Part NumberEIS-2191QL1-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series2191QL
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens Color-
Lens Transparency-
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2191QL1-12V
Related Links2191Q, 2191QL1-12V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
2191QL1-12V Details Description
Related parts for 2191QL1-12V
RES SMD 39 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO MUX 2CH 8-UMAX datasheet.pdf
RELAY SSR SPST SGL 0.04A 4-SOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H OLIVE datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
2.0 WTW PANEL MOUNT WAFER ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 4POS .305M 16AWG datasheet.pdf