Vishay/Dale RN60C9761FB14
RN60C9761FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C9761FB14
Brief Description
RES 9.76K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C9761FB14.pdf
Availability of RN60C9761FB14
QUANTITY
RN60C9761FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C9761FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C9761FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C9761FB14
Related LinksRN60C9, RN60C9761FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C9761FB14 Details Description
Related parts for RN60C9761FB14
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 121VC SMA datasheet.pdf
RES 1.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30.1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf