Visual Communications Company, LLC 2191QL5-12V
2191QL5-12V picture photo
Mfg. Part Number
2191QL5-12V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED IND LIGHT 12V GREEN
Datasheet Download
2191QL5-12V.pdf
Availability of 2191QL5-12V
QUANTITY
2191QL5-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2191QL5-12V
Internal Part NumberEIS-2191QL5-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series2191QL
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens Transparency-
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2191QL5-12V
Related Links2191Q, 2191QL5-12V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
2191QL5-12V Details Description
Related parts for 2191QL5-12V
MOSFET N-CH 30V 161A DPAK datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 44SOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 8.5A 12 MOHM TH datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
KIT DEV XBEE SERIES 1 802.15.4 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 830MA 470 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 24.6K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 17.734MHZ CMOS SMD datasheet.pdf