Visual Communications Company, LLC 2191QL5-12V
2191QL5-12V picture photo
Mfg. Part Number
2191QL5-12V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED IND LIGHT 12V GREEN
Datasheet Download
2191QL5-12V.pdf
Availability of 2191QL5-12V
QUANTITY
2191QL5-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2191QL5-12V
Internal Part NumberEIS-2191QL5-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series2191QL
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens Transparency-
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2191QL5-12V
Related Links2191Q, 2191QL5-12V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
2191QL5-12V Details Description
Related parts for 2191QL5-12V
IC OTP 2MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150POS .050 SMD datasheet.pdf
IC DUAL STP-DN CONV W/LDO 32VQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS GOLD R/A .100 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf