Visual Communications Company, LLC 2191QLX1-12V
2191QLX1-12V picture photo
Mfg. Part Number
2191QLX1-12V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED IND LIGHT RED 12V
Datasheet Download
2191QLX1-12V.pdf
Availability of 2191QLX1-12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2191QLX1-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2191QLX1-12V
Internal Part NumberEIS-2191QLX1-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPanel Mount Indicators 03/Dec/2013
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series2191QL
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens Color-
Lens Transparency-
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2191QLX1-12V
Related Links2191QL, 2191QLX1-12V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
2191QLX1-12V Details Description
Related parts for 2191QLX1-12V
RES SMD 2.2K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVR DUAL HS 4A 8MSOP datasheet.pdf
CONN RING 90DEG 2/0AWG 1/4 SOLIS datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 9VOUT 1W datasheet.pdf