Panasonic Electronic Components ERJ-1TNF6040U
ERJ-1TNF6040U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1TNF6040U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 604 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-1TNF6040U.pdf
Availability of ERJ-1TNF6040U
QUANTITY
ERJ-1TNF6040U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1TNF6040U
Internal Part NumberEIS-ERJ-1TNF6040U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1TNF6040U
Related LinksERJ-1T, ERJ-1TNF6040U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1TNF6040U Details Description
Related parts for ERJ-1TNF6040U
FIXED IND 4.7UH 6.8A 16 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH 2.5GHZ 16LAMCSP datasheet.pdf
RES 511K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD LP 64-LQFP datasheet.pdf
IC HARDWARE MONITOR 24-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
PLASTIC PENDANT 4 BTN MAINT SW datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 108.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf