Visual Communications Company, LLC 2191QLX5-24V
2191QLX5-24V picture photo
Mfg. Part Number
2191QLX5-24V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED IND LIGHT GREEN 24V
Datasheet Download
2191QLX5-24V.pdf
Availability of 2191QLX5-24V
QUANTITY
2191QLX5-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2191QLX5-24V
Internal Part NumberEIS-2191QLX5-24V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series2191QL
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens Transparency-
Ratings-
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2191QLX5-24V
Related Links2191QL, 2191QLX5-24V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
2191QLX5-24V Details Description
Related parts for 2191QLX5-24V
TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT323-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 3V 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 48POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 61.11 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SC 3.81/06/135F 3.2SN OR BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
IC SWITCHER CV/CC 4.5W 8SOIC datasheet.pdf