Visual Communications Company, LLC 2191UX5-12V
2191UX5-12V picture photo
Mfg. Part Number
2191UX5-12V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED IND LIGHT 12V GREEN
Datasheet Download
2191UX5-12V.pdf
Availability of 2191UX5-12V
QUANTITY
2191UX5-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2191UX5-12V
Internal Part NumberEIS-2191UX5-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPanel Mount Indicators 03/Dec/2013
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series2191U
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens Transparency-
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleWire Leads - 4.6" (116.84mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2191UX5-12V
Related Links2191U, 2191UX5-12V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
2191UX5-12V Details Description
Related parts for 2191UX5-12V
FIXED IND 6.2UH 2.5A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 40A datasheet.pdf
FILTER EMC/RFI CHASSIS MNT 100A datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR TMP05 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SAFETY MAT 500X300MM datasheet.pdf
HANDLE 5HP VME PLASTIC BLACK datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
RBO 8-VS 3 datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS M HD R/A datasheet.pdf
TV 6C 6#22D PIN PLUG datasheet.pdf
1000UF 10V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf