Visual Communications Company, LLC 2194A1-28V
2194A1-28V picture photo
Mfg. Part Number
2194A1-28V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LAMP NEON INCAND RED PNL MNT
Datasheet Download
2194A1-28V.pdf
Availability of 2194A1-28V
QUANTITY
2194A1-28V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2194A1-28V
Internal Part NumberEIS-2194A1-28V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series2194A
TypeIncandescent
Lamp ColorRed
Lens Color-
Lens Transparency-
Ratings-
Voltage28V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleWire Leads - 4.6" (116.84mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2194A1-28V
Related Links2194A, 2194A1-28V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
2194A1-28V Details Description
Related parts for 2194A1-28V
CONN HEADER 4POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 18A DPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 267K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf