| Internal Part Number | EIS-2194AX4-28V | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Panel Mount Indicators 03/Dec/2013 | |
| Series | 2194A | |
| Type | Incandescent | |
| Lamp Color | White | |
| Ratings | - | |
| Voltage | 28V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.31" (7.87mm) | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Wire Leads - 4.6" (116.84mm) | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 2194AX4-28V | |
| Related Links | 2194A, 2194AX4-28V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor | |