Visual Communications Company, LLC 2194AX5-12V
2194AX5-12V picture photo
Mfg. Part Number
2194AX5-12V
Brief Description
LAMP NEON INCAND GREEN PNL MNT
Datasheet Download
2194AX5-12V.pdf
Availability of 2194AX5-12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2194AX5-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2194AX5-12V
Internal Part NumberEIS-2194AX5-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPanel Mount Indicators 03/Dec/2013
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series2194A
TypeIncandescent
Lamp ColorGreen
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Viewing Angle-
Termination StyleWire Leads - 4.6" (116.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2194AX5-12V
Related Links2194A, 2194AX5-12V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
2194AX5-12V Details Description
Related parts for 2194AX5-12V
CONN SOCKET 18-22AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 7.75MM datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE A 12POS datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.2A AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf