Visual Communications Company, LLC 2195QAX3-12V
2195QAX3-12V picture photo
Mfg. Part Number
2195QAX3-12V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED IND LIGHT AMB 12V QC PNL MT
Datasheet Download
2195QAX3-12V.pdf
Availability of 2195QAX3-12V
QUANTITY
2195QAX3-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2195QAX3-12V
Internal Part NumberEIS-2195QAX3-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPanel Mount Indicators 03/Dec/2013
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series2195QA
TypeIncandescent
Lamp ColorAmber
Lens Color-
Lens Transparency-
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2195QAX3-12V
Related Links2195QA, 2195QAX3-12V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
2195QAX3-12V Details Description
Related parts for 2195QAX3-12V
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN SOCKET LSG-1DG6-16 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.5A 39.1 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 32POS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 51 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf