JST Sales America Inc. 21FMN-BMTR-A-TB
21FMN-BMTR-A-TB picture photo
Mfg. Part Number
21FMN-BMTR-A-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 21POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
21FMN-BMTR-A-TB.pdf
Availability of 21FMN-BMTR-A-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
21FMN-BMTR-A-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 21FMN-BMTR-A-TB
Internal Part NumberEIS-21FMN-BMTR-A-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions21
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)21FMN-BMTR-A-TB
Related Links21FMN-B, 21FMN-BMTR-A-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
21FMN-BMTR-A-TB Details Description
Related parts for 21FMN-BMTR-A-TB
SENSOR AMP 15PSI DIFF .5-4.5 OUT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR SRDW T/H 3POS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP TRIM 2-9PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf