Bourns Inc. CR1206-JW-161ELF
CR1206-JW-161ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-161ELF
Brief Description
RES SMD 160 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-161ELF.pdf
Availability of CR1206-JW-161ELF
QUANTITY
CR1206-JW-161ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-161ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-161ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-161ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-161ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-161ELF Details Description
Related parts for CR1206-JW-161ELF
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC VCO 830-970MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC WIRELESS PWR RCVR 28DSBGA datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT 4POS PIN PCB datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW CHEESE SLOTTED M2 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W .1% RADIAL datasheet.pdf