3M 21MM-21MM-25-5590H-05
21MM-21MM-25-5590H-05 picture photo
Mfg. Part Number
21MM-21MM-25-5590H-05
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
21MM X 21MM 1=25/PK
Datasheet Download
21MM-21MM-25-5590H-05.pdf
Availability of 21MM-21MM-25-5590H-05
QUANTITY
21MM-21MM-25-5590H-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of 21MM-21MM-25-5590H-05
Internal Part NumberEIS-21MM-21MM-25-5590H-05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermally Conductive Interface Materials
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
Series5590H
UsageSheet
ShapeSquare
Outline21.00mm x 21.00mm
Thickness0.019" (0.500mm)
MaterialAcrylic Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, Carrier-
ColorGray
Thermal Resistivity0.46°C/W
Thermal Conductivity3.0 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)21MM-21MM-25-5590H-05
Related Links21MM-21MM-, 21MM-21MM-25-5590H-05 Datasheet, 3M Distributor