Honeywell Sensing and Productivity Solutions 21SX39-H58
21SX39-H58 picture photo
Mfg. Part Number
21SX39-H58
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH PLUNGER SPDT 7A QC
Datasheet Download
21SX39-H58.pdf
Availability of 21SX39-H58
QUANTITY
21SX39-H58 Order Process
Ship out your order
Specifications of 21SX39-H58
Internal Part NumberEIS-21SX39-H58
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesSX
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating7A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque141.7gf
Release Force28gf
Pretravel0.020" (0.5mm)
Differential Travel0.005" (0.12mm)
Overtravel0.004" (0.1mm)
Operating Position0.320" (8.13mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Temperature-53°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)21SX39-H58
Related Links21SX3, 21SX39-H58 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
21SX39-H58 Details Description
Related parts for 21SX39-H58
DIODE ARRAY GP 50V 100MA SOT23-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.67A 110 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.33A 222 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS 2MM datasheet.pdf