Aries Electronics, Inc. 22-4518-10H
22-4518-10H picture photo
Mfg. Part Number
22-4518-10H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD
Datasheet Download
22-4518-10H.pdf
Availability of 22-4518-10H
QUANTITY
22-4518-10H Order Process
Ship out your order
Specifications of 22-4518-10H
Internal Part NumberEIS-22-4518-10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeDIP, 0.4" (10.16mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)22 (2 x 11)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)22-4518-10H
Related Links22-45, 22-4518-10H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
22-4518-10H Details Description
Related parts for 22-4518-10H
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC datasheet.pdf